....:::: Sjetlost Vjere ::::....
 Nacin ulaska dzina - uzroci - Forum
[ Updated threads · New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Lijecenje Kur`Anom » Ko su Sihirbazi i Dzinni » Nacin ulaska dzina - uzroci
Nacin ulaska dzina - uzroci
Mladi-MuslimanDatum: Ponedeljak, 14-Sep-2009, 2:51 PM | Poruke # 1
Super Level 10
Grupa: Super Administrator
Poruka: 419
Status: Offline
Postoje razni uzroci i nacini ulaska dzina u ljudsko tijelo a neki su poznati a neki nepoznati, zbog toga postoje velike razlike medu dzinima, bas kao sto postoje o kod ljudi. Uzviseni Allah ih je stvario kao i ljude i kaze Allah:''Dzine i ljude sam stvorio da samo Meni robuju.''(Ez-Zarijat, 56)

Velika zalost:

Vriska i udaranje po obrazima i prsima, bacanje tijela o zemlju, sto neki rade kada ih tadesi velika zalost, sve su to znakovi i radnje onih koji su daleko od Allaha, pa stoga njihovo tijelo nije zasticeno. Prenosi se od Ibn Mes'uda da je rekao. ''Rekao je Allahov poslanik a.s: 'Nije od nas onaj ko se udara po obrazima, razdire po prsima i oplakuje dzahilijetskim oplakivanjem.''

Zalost je velika prilika dzinima da napadne ljudsko tijelo i ude u njega. Srce covjeka, u velikoj zalosti, zaboravlja na Allaha, zaboravlja na vjerovanje da se sve dogada i biva, biva Bozijom voljom i odredenjem. U tim momentima covjek nije strpljiv, niti misli na Allaha u teskim trenutcima. Na taj nacin tijelo postaje potpuno nezasticeno pred napadom dzina.

Veliki strah

Strah, je u stvari sejtanovo naracanje, covjeka na zle misli, nakon cega se njegovo srce stisne, sto covjek dobro osjeca, ako sto, prije, pocinje osjecati jezu i u drugim dijelovima tijela. Neko to osjeca u kosi, neko na nogama, neko u stomaku. Uzrok osjecaja jeze dolazi zbog toga sto se covjek povede za sejtanovim nagovaranjima i spletkarenjima. Kada bi to covjek shvatio, uvidio bi da nema razloga za strah. Na taj nacin bi se sacuvao od straha, a i dzina. Uzviseni Allah nam je dao lijek protiv straha. On kaze da sejtan plasi ljude, ali istinski musliman odbacuje sejtanove spletke i samo se Allaha boji. Uzviseni Allah u kur'anu kaze:'' i onima kojima se , kad im je svijet govorio:'Okupljaju se ljudi protiv vas, pa ih se cuvajte!' – vjerovanje njihovo povecalo! Takvi su govorili:'Dosta je nama Allah! Divan li je On zastitnik!' I oni se povratise s blagodatima i obiljem od Allaha i nista ih ne zadesi od zla! Pa Allahovo zadovoljstvo slijedise. A Allah je posjednik obilja golemoga! To vas je samo sejtan zastrasio druzinom svojom. Njih se ne bojte, Mene se bojte, ako ste vjernici.''(Al-Imran, 173, 175).

Ovi kur'anski ajeti nam jasno govore sta je zastrasivanje. Covjek uvjek pomislja: Kakav je ono zvuk, sta se ono cuje, cujete li vi to? Tada pomislja da bi to mogao biti sejtan, zmij aili nesto drugo sto hodi zemljom a moze da naskodi. Kada bi covjek sam sebi rekao da to nije nista, pa i ako jeste, ja imam Allaha i On mi je dovoljan – kada bi to rekaosa cvrstom vjeromi ubjedenjem, Allah bi ga sigurno zastitio i spasio od svakog zla.

Zato odbacite strah od sebe i nesljedite sejtanova nagovaranja. Kad to primjetite, odmah i bez strahaucite:

HASBUNEL-LAHU WE NI'ME-L-WEKIL

Nemarnost

Nemarnosti ima vise vrsta. Onaj ko ne klanja, nemaran je. Onaj ko ne posti, nemaran je. Onaj ko ne spominje Allaha jutrom i vecerom, nemaran je. Onaj ko svoje srce zabavi necim sto ga odvalci od Allaha i on je nemaran. Onaj ko cini grijehe, nemaran je. Onaj ko se zabavi dunjalukom i njegovim ukrasima i zaboravi na Ahiret, nemaran je. Onaj ko se sav preda sticanju imetka i sljedenju svoje strasti, nemaran je. Dovoljno je da nemarima spomenemo hadis kojeg prenosi Buharija u svome Sahihu:'' Razlika izmdeu onoga ko spominje Allaha i onoga ko ga ne spominje ista je kao i razlika izmedu zivog i mrtvog.''

Uzviseni Allah kaze:

''Ne budite kao oni koji su na Allaha zaboravili pa je Allah ucinio da i oni zabrave na same sebe! Takvi su grjesnici.''(El-Hasr, 19)

''Oni samo znaju vanjsko od zivota ovosvjetskog, a nemarni su spram svijeta onoga.''(Er-Rum, 7)

''Sjecajte se vi Mene pa cu se i Ja vas sjecati!''(El-Bekare, 152)

Onaj ko se ne sjeca svoga Gospodara, ni njegov Gospodar se nece sjecati njega, a onaj koga se Allah ne sjeca, izlozen je napadima sejtana, koji ulazi u njegovo tijelo i izlazi kako hoce i kada hoce. Sejtan postaje tijelo za covjeka, a od takvog nema nikakve opasnosti po sejtanovu vojsku. Uzviseni Allah kaze:

''A onome ko se nemarnim pravi da svemilosnog spominjao nebi, sejtana sejtana cemo mu navaliti, i on ce mu drug biti! I oni ce ih od puta odvracati, a ovi ce misliti da su na pravoj stazi.''(Ez-Zuhruf, 36,37)

Dakle, svi moramo obnoviti svoj ugovor sa Allahom. Moramo biti svjesni Allaha u svakoj situaciji, u nasem govoru i u nasem djelovanju, da se budimo sa Allahovim imenom na usnama, da jedemo i pijemo s namjerom da ojacamo nase tijelo za ibadet, za izdrzavanje porodice, da dajemo zekat i sadaku, da ukupno nase djelovanje i kontkakt sa ljudima bude u skladu sa Allahovim zakonom. Na taj nacin covjek ce biti u stalnom ibadetu uzvisenom Allahu.

Srdzba

Svaki covjek se ljuti, ali postoji pohvalna i pokudena ljutnja. Pohvalna ljutnja je ljutnja u ime Allaha, njegove vjere i njegovog poslanika a.s. , ljutnja prilikom krsenja Allahovih zabrana. Allahov poslanik, nikad se nije ljutio radi sebe, uvijek se ljutio kada bi neko prekrsio Allahovu zabranu.

Pokudena ljutnja je kada se covjek ljuti radi sebe, kada ga obuzme osjecaj ponosa zbog grijeha kojeg je ucinio, kada se ljuti radi nekog postupka svoje zene i djece, kada se ljuti na nekoga zbog ruznog postupka prema njemu, kada se ljuti na onoga ko ga ogovara. Sve to je pokudena ljutnja i u momentima takve ljutnje sejtani okupiraju covjeka pa ga navrate na djela za koja se on, poslije toga, kaje, nakon sto se oslobodi utjecaja sejtan. Uzviseni Allah kaze:

''A kada te sejtan hoce zavesti zavodenjem svojim, ti od Allaha utociste potrazi! On, doista, sve cuje i sve zna!.''

Buharija i Muslim biljeze da je Sulejman B. Sard rekao: ''Sjedio sam sa Allahovim poslanikom a.s. , a dvojica ljudi su se posvadali. Svada je bila ostra toliko da je jedan sav pocrvenio, a vratna zila mu se nabrekla. Tada je poslanik a.s. rekao.' Uistinu, znam rijeci koje kad bi izgovorio, nestalo bi onoga sto ga je obuzelo – kada bi rekao. E'uzu billahi minessejtan nirradzim, ljutnja bi prestala.''

Ebu Davud biljezi od 'Atijje b. 'Urve, a on od poslanika a.s. , da je rekao:''Ljutnja je od sejtana, a sejtan je stvoren od vatre, a vatra se gasi vodom. Zato, kada se neko od vas naljuti neka uzme abdest. Kada bi nekoga obuzela ljutnja, poslanik bi naredivao da sjedne, ako je stajao; a ako je sjedio, naredivao bi mu da se isperuzi.

Odavanje strastima

Postoje dvije vrste strasti: strast stomaka i strast polnog organa. Imam Ebu Hamid El Gazali u svome djelu Ihja' 'ulum eddin kaze:''Stomak je izvor strasti, mjesto gdje nastaju sve vrste bolesti. Slijedi strast polnog organa i snazna zelja da se on zasiti. Ove dvije strasti (hrana i seks) slijedi snazna zelja za ugledom i imetkom, potom slijedi umnozavanje imetka i jacanje utjecaja sto proizvodi razlicite vrste gluposti, natjecanja i zavidljivosti. Iz ove dvije strasti (umnozavanje imetka i jacanje utjecaja) rada se bolest dvolicnosti, pokvarenog ponosa, umnozavanja i arogancije, sto prelazi u zlobu, zavist, neprijateljstvo i mrznju. Onaj ko se tome oda, to ga vodi u nasilnistvo, zlo i razvrat, a sve to je rezultat zapostavljanja zeluca i njegovog zasicenja i nekontrolisanog ispunjavanja. Kada bi rob ukrotio svoju strast za hranom gladovanejm i suzio sejtanske tokove, na taj nacin bi prisilio svoj nefs na pokornost uzvisenom Allahu.'' Ovo je komentar na hadis poslanika a.s:'' Mi smo narod koji ne jede dok ne ogladni, a kad jede nezasicuje se.''

Zato, brate moj, slijedi uputu naseg poslanika i dobro pazi da se ne odas strastima stomaka i polnog organa. Obije strasti unistavaju covjeka i udaljavaju ga od Allaha, a to znaci izlozenost napadima sejtana.

 
Forum » Lijecenje Kur`Anom » Ko su Sihirbazi i Dzinni » Nacin ulaska dzina - uzroci
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright @Svjetlost-Vjere © 2024