....:::: Sjetlost Vjere ::::....
 Od Kristine do ponosne Amine - Forum
[ Updated threads · New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Za Sestre » Zanimljivi događaji » Od Kristine do ponosne Amine
Od Kristine do ponosne Amine
Mladi-MuslimanDatum: Petak, 18-Sep-2009, 10:49 PM | Poruke # 1
Super Level 10
Grupa: Super Administrator
Poruka: 419
Status: Offline
Sa svojih 13 godina sam pocela tragati za istinom, tragati za istinitim Bogom, tragati za Silom koja upravlja sa mnom, sa ovim Svijetom, sa cijelim kosmosom. Stotine pitanja isprepletalo su se u mojoj glavi; Šta sam ja? Zašto i zbog cega ja živim? Ko ili šta je mene stvorilo? Postoji li neka odredba?

Može li Bog stvarno imati djecu? Zar nece onda izgubiti svoju božanstvenost? Time Isus ne može biti Božiji sin?! Meni je stalno pricano o trojstvu. Ali kako Bog može biti troje kada je On samo jedan?! Isus je sigurno Božiji poslanik a ne Njegov sin!?! A kakva je moja odredba? Gdje je pravi put? Ili, postoji li uopšte pavi put? Zbog cega postoji dobro i zlo? Gdje je onda pravda? Postoji li uopšte pravda? Zbog cega onda na hiljade ljudi umire od gladi?

Kada bih sa svojim nastavnicima pric;ala na ovu temu, davali bi mi poneki odgovor ili bi me poslali nastavnici religije; a ona bi me slala svešteniku koji bi mi pricao kako ja ne smijem uznemiravati Boga sa svojim pitanjima, jer na moja pitanja nema odgovora i kako bih trebala cešce odlaziti u crkvu kako ne bi više dolazila na ovakva griješna razmišljanja.

Bila sam jako ljuta i povrijedjena, pa sam rekla svojoj majci da se više ne želim krizmati, jer ne želim potvrdjivati takvu vjeru koja moja razmišljanja naziva griješnim. Majka se jako naljutila na mene i rekla mi kako ce me Bog kazniti za neposlušnost i da se moram krizmati. Ja sam takodjer bila ljuta zato što sam se morala krizmati, pa me to još više uznemiravalo i podsticalo da tražim istinu.

Morala sam dokuciti šta je Bog uistinu i šta On od nas ljudi traži. Obožavanje svetih i ljubljenje krsta je za mene bilo neshvatljivo. Pocela sam tražiti istinu tako što sam uzela cetiri izdanja Biblije u ruke i zapocela citati jednu iza druge. Nakon toga sam sve cetiri uporedila. Stari zavjet se otprilike u sva cetiri izdanja podudarao, medjutim Novi zavjet je u svakoj Bibliji bio drugacije napisan.

Textovi su bili toliko promijenjeni da sam u prvom momentu pomislila da su to cetiri razlicite knjige sa istim naslovom. Tu mi je postalo jasno da je covjek svojevoljno mijenjao Božiju rijec. Još neshavtljivije mi je bila cinjenica da je covjek sam postavio Božijeg predstavnika na Zemlji.covjek koji se naziva papa nije nikada za mene predstavljao aotoritet. Pape su stotine godina u ime crkve naredjivale i potpomagale paljenje i ubijanje nevinih ljudi, porobljavanje mnogih naroda i njihovo potpuno uništavanje. Ovakvom bogu ja nisam željela robovati, ipak sam znala da mora postojati Bog koji sa svim ovim stvarima nikakve veze nema, Bog cijoj ljubavi, velicini i moci ljudsko bice teži.

Tako su protekle cetiri godine u kojima sam ja tragala za istinom. A onda u osamnaestoj godini upoznam svoga sadašnjeg muža. Došao je iz potpuno drugacije sredine sa potpuno drugacijom vjerom. Ta vjera je islam, a njeni sljedbenici se zovu muslimani. Jedino što sam tada o toj vjeri znala bilo je to da se ne smije jesti svinjsko meso i da muškarci mogu imati više od jedne žene, kao i druge predrasude koje vladaju ovdje u Evropi. Nastavila sam sa traženjem istine, pa djelomicno upoznavši novu vjeru, odlucila sam da kupim prevod Kur'ana i druge knjige o islamu. Odmah na pocetku sam bila fascinirana onim što sam otkrila. Tako dugo sam tražila i napokon evo, našla sam put istine.

Sve što sam tražila, našla sam u islamu, a ponajviše me iznenadila cinjenica da islam nije nikakva nova vjera, nego pecat onome prijašnjem što sam ja poznavala. Pokušat cu to drugim rijecima da objasnim. Svi poslanici koje sam ja od ranije poznavala, npr. Adam, Noa, Abraham, Isak, Ismael, Mojsije, Jakov, Jozef, David, Salomon i Isus su poslanici spomenuti u Kur'anu i svi oni su vjerovjesnici islama. Saznala sam da Muhammed a.s. vodi porijeklo od Ismaela (Ismaila a.s.), a on je sin Abrahamov (Ibrahimov a.s.).

Postalo mi je jasno da je ono što ljudi dijele u tri religije (judaizam, kršcanstvo i islam) u principu jedna religija, islam. Svi prijašnji Božiji poslanici i vjerovjesnici su bili muslimani. Mojsije (Musa a.s.) je spomenuo dolazak Muhammeda a.s. kao što je to ucinio i Isus (Isa a.s.) u Novom zavjetu: Doci ce jedan poslije mene, njega trebate slijediti. Taj koji je došao poslije njega jeste Muhammed a.s. sa Objavom, Kur'anom u kojem je Allahov zakon i uputa za sve ljude do Sudnjega dana.

Dirnuta sam jednostavnošcu islama i opisu Gospodara u Kur'anu gdje stoji: Reci: On je Allah, Jedan! Allah je utocište svakom! Nije rodio i rodjen nije, i niko Mu ravan nije! (El-Ihlas) Na kraju bih željela istaci da sam ja uvijek bila, a sada sam još jaca vjernica koja je, hvala Allahu, pronašla pravi put i istinu. Ovo isticem zbog onih koji su u potrazi da istinom kako bi ih ojacala da ne posustaju, vec da nastave tražiti. Istina je tu, iako je za neke put još uvijek u tami.

Ohrabrite se i napravite prvi korak i vidjecete kako su Allahova cuda velika, a istina jasna. Put u tami ce obasjati svjetlost. Islam me je u najpozitivnijem smislu promijenio. Svakodnevni namazi mi ulijevaju pouzdanje; Allah je tu, On me upucuje. Nema nicega što bi me moglo uzdrmati, jer teški trenuci znace iskušenje na ovom svijetu, a dobri trenuci predstavljaju nagradu. Molim Allaha Uzvišenog da ostanem muslimanka, vjernica i da umrem kao vjernica i molim Uzvišenog da uputi sve one koji su u potrazi za istinom i pravim putem. Ovo je bio moj put u islam. Moje prijašnje ime je bilo Kristina, a sada se sa ponosom zovem Amina.

 
Forum » Za Sestre » Zanimljivi događaji » Od Kristine do ponosne Amine
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright @Svjetlost-Vjere © 2024