....:::: Sjetlost Vjere ::::....
 Dokazi iz Kur’ana o postojanju dzina i sejtana - Forum
[ Updated threads · New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Lijecenje Kur`Anom » O Sihru » Dokazi iz Kur’ana o postojanju dzina i sejtana
Dokazi iz Kur’ana o postojanju dzina i sejtana
Mladi-MuslimanDatum: Ponedeljak, 14-Sep-2009, 2:39 PM | Poruke # 1
Super Level 10
Grupa: Super Administrator
Poruka: 419
Status: Offline
1. Dokazi iz Kur’ana:

Uviseni Allah je rekao:

“Kada ti poslasmo nekoliko dzina da Kur’an slusaju, i kada dodose da ga cuju, oni rekose: “Pst!” A kada se njegovo ucenje zavrsi vratise se da svoj narod opominju.” (El-Ahkaf, ajet, 29)

“O skupe dzinski i ljudski, zar vam iz redova vas samih poslanici nisu dolazili koji su vam ajete Moje kazivali i upozoravali vas da cete ovaj vas dan docekati?” (El-En’am, ajet, 130)

“O druzine dzina i ljudi, ako mozete da preko granica nebesa i Zemlje prodrete, prodrite, moci cete prodrijeti jedino uz veliku moc.” (Er-Rahman, 33)

“Reci: Meni je objavljeno da je nekoliko dzina prisluskivalo i reklo: “Mi smo doista Kur’an, koji izaziva divljenje, slusali.” (El-Dzinn, 1)

“I bilo je ljudi koji su pomoc od dzina trazili, pa su im tako obijest povecali.” (El-Dzinn, ajet, 6)

“Sejtan zeli da pomocu vina i kocke unese medu vas neprijateljstvo i mrznju, i da vas od sjecanja na Allaha i od namaza odvrati. Pa hocete li se okaniti?” (El-Ma’ida, ajet, 91)

“O vjernici, ne idite sejtanovim stopama! Onoga ko bude isao sejtanovim stopama on ce na razvrat i odvratna djela navoditi.” (En-Nur, ajet, 21)

Dokazi iz Kur’ana su brojni. Dovoljno je znati da u Kur’anu postoji citava sura koja govori o dzinima. Rijec dzin je u jednini spomenuta na dvadeset i dva mjesta u Kur’anu, a ista rijec u mnozini na sedam mjesta. Rijec sejtan u jednini je spomenuta na sezdeset i osam mjesta, a ista rijec u mnozini na sedamnaest mjesta. Kako vidimo, o dzinima i sejtanima postoji veliki broj ajeta.

1. Rekao je Uzviseni Allah: “I povode se za onim sto su sejtani o Sulejmanovoj vladavini kazivali. A Sulejman nije bio nevjernik, sejtani su nevjernici, uceci ljude vradzbini i onome sto je bilo nadahnuto dvojici meleka Harutu i Marutu, u Babilonu. A njih dvojica nisu nikog ucili dok mu ne bi rekli: “Mi samo iskusavamo, i ti ne budi nevjernik!” I ljudi su od njih dvojice ucili kako ce muza od zene rastaviti, ali nisu mogli time nikome bez Allahove volje nauditi. Ucili su ono sto ce im nauditi i od cega nikave koristi nece imati iako su znali da onaj koji tom vjestinom vlada nece nikakve srece na onom svijetu imati. A doista je jadno ono za sto su se prodali, kad bi samo znali!” (El-Bekara, ajet, 102) ?

2.”Zar za istinu koja vam je dosla kazete da je carolija? - Rece Musa - A carobnjaci nece nikada uspjeti.” (Junus, ajet, 77)

3. “I kad oni bacise, Musa uzviknu: “Ono sto ste priredili carolija je! Allah ce je unistiti, jer Allah ne dopusta da djelo pokvarenjaka uspije. Allah ce Svojom moci istinu ucvrstiti, makar ce to nevjernicima krivo biti.” (Junus, ajeti, 81,82).

4. “I Musa u sebi osjeti zebnju. Ne boj se! - rekosmo Mi - Ti ces, doista, pobijediti! Samo baci to sto ti je u desnoj ruci, progutace ono sto su oni napravili, jer je ono sto su oni napravili samo varka carobnjaka, a carobnjak nece, ma gdje dosao, uspjeti.” (Ta ha, ajeti, 67-69).

5. I Mi naredismo Musau: “Baci stap svoj! - I on odjednom proguta sve cime su oni bili obmanu izveli. I tako istina na vidjelo izbi i pokaza se da je bilo lazno ono sto su oni priredili. I tu oni bijahu pobijedeni i ostadose ponizeni, a carobnjaci se licem na tle bacise. Mi vjerujemo u Gospodara svjetova - povikase - Gospodara Musaova i Harunova.” (El-E’araf, ajeti, 117-122).

6. “Reci: “Uticem se Gospodaru svitanja, od zla onoga sto On stvara, i od zla mrkle noci kada razastre tmine, i od zla onih koji u uzlove pusu, i od zla zavidljivca kad zavist ne krije.” (Suretul-Felek)

7. “Reci: “Trazim zastitu kod Gospodara ljudi, Vladara ljudi, Boga ljudi, od zla sejtana, napasnika, koji zle misli unosi u srca ljudi - od dzina i od ljudi.” (Suretun-Nas)

Kurtubi je rekao da rijeci “od zla onih koji u uzlove pusu” aludiraju na vracare koje su puhale u uzlove od konaca dok su zapisivale.

Hafiz Ibnu Kesir rekao je da ove rijeci oznacavaju sihirbaze /vracare/.

Ibnu Dzerir Et-Taberi je rekao za gornje rijeci: “To jest od zla vracara koji pusu u uzlove od konaca kad zapisuju.” Ovako kaze i El-Kasimi, kao i drugi tumaci Kur’ana.

Ajeta o sihru i sihirbazima ima mnogo i dobro su poznati onima koji imalo poznaju Islam.

 
Forum » Lijecenje Kur`Anom » O Sihru » Dokazi iz Kur’ana o postojanju dzina i sejtana
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright @Svjetlost-Vjere © 2024