....:::: Sjetlost Vjere ::::....
 20 Kudsi Hadisa - Forum
[ Updated threads · New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Islamske Teme » Hadisi » 20 Kudsi Hadisa
20 Kudsi Hadisa
Mladi-MuslimanDatum: Petak, 18-Sep-2009, 10:32 PM | Poruke # 1
Super Level 10
Grupa: Super Administrator
Poruka: 419
Status: Offline
1. Kada je Allah stvoriostvorenja u Knjizi koja je kod Njega, obavezao se: "Uistinu milost Moja preteže nad srdžbom Mojom."

2. Uzvišeni Allah kaže: "covjek Me porie, a to mu nije dozvoljeno; covjek Me vrijedja, a to mu nije dozvoljeno! Porice Me kada govori: Allah me nece ponovo stvoriti kao što me je prvi put stvorio! A prvo stvaranje nije nimalo lakše od ponovnog proživljenja! Vrijedja Me kada govori: "Allah ima sina!" - a Ja sam Jedan, utocište svakome! Nisam rodio niti sam rodjen, i niko Mi nije ravan!"

3. Zeid b. Halid el-Dzuheni, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., nakon kišne noci na Hudejbijji klanjao sabah-namaz, i kada se okrenuo prema ljudima, zapita: "Znate li šta vam vaš Gospodar kaže?"
- Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju - odgovoriše.
- Medju robovima Mojim ima onih koji su osvanuli kao vjernici i kao nevjernici. Vjernik je onaj koji je rekao: kiša je padala iz Allahove dobrote i milosti - poricuci tako moc zvijezda; a onaj koji je rekao: kiša je padala zbog uticaja te i te zvijezde, taj ne vjeruje u mene, nego vjeruje u zvijezde!"

4. Allah kaže: "Ljudi psuju vrijeme, a Ja sam vrijeme, u mojoj ruci su noc i dan."
5. Uzvišeni Allah kaže: "Ja sam Sebi dovoljan i ne treba Mi drug. Ko ucini neko djelo u ime nekog osim Mene, Ja cu ga prepustiti tome drugome."
6. Na Sudnjem danu ce prvo biti presudjeno covjeku koji je poginuo kao šehid na Allahovom putu. Allah ce mu pokazati sve svoje blagodati i covjek ce ih priznati, pa ce ga Allah zapitati:
- Šta si ucinio sa blagodatima?
- Borio sam se na Tvom putu dok nisam poginuo - odgovorice.
- Lažeš, borio si se da ti ljudi kažu: kako je hrabar! - i eto, hvalili su te! - a zatim ce narediti da ga naglavacke bace u vatru Džehenema.
I covjeku ucenjaku koji je poducavao druge i mnogo ucio Kur'an. Allah ce ga podsjetiti na svoje blagodati, on ce ih priznati, a Allah ce ga zapitati:
- Šta si ucinio sa blagodatima?
- Ucio sam Kur'an i poducavao druge u Tvoje ime.
- Lažeš, ucio si da ti drugi kažu: kako je ucen! - i ucio si Kur'an da ti kažu: mnogo uci! - i eto, hvalili su te! A zatim ce narediti da ga naglavacke bace u vatru Džehenema.
I covjeku kome je Allah dao obilan i raznovrstan imetak. Allah ce ga podsjetiti na Svoje blagodati, on ce ih priznati, pa ce ga Allah zapitati:
- Šta si ucinio sa blagodatima?
- Dijelio sam imetak na svaki nacin za koji sam znao da si Ti zadovoljan - odgovorice.
- Lažeš, dijelio si imetak da ti drugi kažu: kako je darežljiv! - i eto, govorili su!, a zatim ce Allah narediti da ga naglavacke bace u vatru Džehenema."

7. Allah je ushicen pastirom koji po vrhovima planina uci ezan i klanja namaz. Tada Uzvišeni Allah kaže: "Pogledajte ovog Mog roba, uci ezan i klanja namaz bojeci se Mene. Vec sam Mom robu oprostio i uveo ga u Džennet."

8. Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Ko u namazu ne prouci Fatihu, namaz mu nije potpun - ponovivši tri puta rijeci nije potpun.
Upitaše Ebu Hurejreta: - A šta kada klanjamo za imamo?
- Prouci Fatihu u sebi, jer cuo sam Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kada je rekao: Uzvišeni Allah kaže: Namaz je podijeljen izmedju Mene i Mog roba, i njemu pripada sve što zamoli. Kada kaže Hvala Allahu, Gospodaru svjetova, Allah odgovori: Moj rob Mi zahvaljuje; kada kaže Milostivom, Samilosnom, Allah odgovori: Moj rob Me hvali; kada kaže Vladaru Sudnjeg dana, Allah odgovori: Moj rob Me uzvisuje; kada kaže Tebi robujemo i od Tebe pomoc tražimo, Allah odgovori: Ovo je izmedju Mene i Mog roba, i njemu pripada ono što traži; kada kaže Uputi nas na pravi put, na put onih kojima si blagodat svoju darovao, a ne na put onih na koje si se rasrdio, niti onih koji su zalutali, Allah odgovori: Ovo pripada Mome robu, i njemu cu dati ono što zamoli!"

9. Namaz je prvo za što ce covjek odgovarati na Sudnjem danu. Ako mu namaz bude ispravan, bice spašen i sretan, a ako bude neispravan, propašce i ostati bez nade. Ako mu zafali farzova, Uzvišeni Allah ce reci melekima: Pogledajte ima li Moj rob nafile-namaza da mu se upotpune farzovi? Tako ce biti i sa ostalim djelima njegovim."

10. Uzvišeni Allah kaže: "Post je Moj i ja za njega nagradjujem. Postac ostavlja strast, jelo i pice zarad mene. Post je štit. Postac; ima dvije radosti: radost kada iftari i radost kada se susretne sa Gospodarom svojim. Zadah iz usta postaca draži je Allahu od mirisa miska (LIJEPOG MIRISA)."

11. Allah kaže: "covjece, dijeli pa cu i Ja tebi udijeliti!"

12. Jednom imucnom covjeku iz ummeta prije vas obracunavana su djela, i jedino dobro djelo mu je bilo poslovanje sa ljudima. Naredjivao je svojim ljudima da oproste dug svakom dužniku koji ga ne može izmiriti. Allah mu rece: Mi smo preci od tebe da tako ucinimo. Prodjite ga se!

13. 'Adijj b. Hatim, r.a., je kazivao: "Bio sam kod Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kada dodjoše dva covjeka. Jedan se žalio na siromaštvo, a drugi na razbojništvo na putu. Allahov Poslanik, s.a.v.s., im rece:
- Što se tice razbojništva na putu, za kratko vrijeme ceš doživjeti da karavane putuju iz Meke bez pratnje. A što se tice siromaštva, nastupice vrijeme prije Kijametskog dana kada c;e covjek tragati kome da udijeli sadaku i nece mu je niko primiti.. Zatim ce biti izveden pred Allaha - a izmedju njega i Allaha nece biti zastora niti prevodioca - pa ce ga Allah upitati:
- Zar ti nisam dao imetak?
- Jesi - odgovorice.
- Zar ti nisam poslao Poslanika?
- Jesi - odgovorice.
Tada ce pogledati na desnu stranu i vidjece samo vatru, zatim ce pogledati na lijevu stranu i vidjece samo vatru. Zato se cuvajte vatre, pa makar koliko je pola hurme, a ako ne, onda makar lijepom rijecju.

14. Uzvišeni i Mocni Allah je odredio meleke koji putuju tražeci skupove u kojima se Allah spominje. Kada nadju takav skup, pridruže se okupljenim i prekriju ih krilima sve do najbližeg neba. Nakon što se okupljeni razidju, meleki se uzdignu na nebo i Uzvišeni Allah ih zapita - a On najbolje zna:
- Odakle dolazite?
- Dolazimo izmedju Tvojih robova sa Zemlje, koji Tebe slave, velicaju i uznose, hvale Te i mole.
- Zašto Me mole?
- Mole Te za Džennet...
- A jesu li vidjeli Moj Džennet?
- Nisu, Gospodaru naš.
- A šta bi tek da su ga vidjeli?
- ...I traže Tvoju zaštitu.
- Od cega traže Moju zaštitu?
- Od Tvoje vatre, Gospodaru.
- A jesu li vidjeli Moju vatru?
- Nisu, Gospodaru naš.
- A šta bi tek da su je vidjeli?
- ...I mole te za oprost.
- Ja sam im vec oprostio, dao im ono za što su Me molili i zaštitio ih od onoga od cega su tražili Moju zaštitu.
- Gospodaru, - rekoše meleki - medju njima je jedan grešnik, naišao je i sjeo uz njih?
- I njemu sam oprostio, oni su skup na kojem nijedan ucesnik nece biti nesretan."

15. Uzvišeni Allah kaže: Ja sam tamo gdje Moj rob zamisli i Ja sam uz njega kad Me spomene. Ako me spomene u sebi, Ja ga spomenem u sebi; a ako me spomene u skupu, Ja ga spomenem u skupu odabranijem od njegovog. Ako Mi se približi koliko jedan pedalj, Ja mu se približim koliko lakat. Ako Mi se približi lakat, ja mu se približim hvat. Ako Mi u susret krene iduci, Ja krenem njemu trceci."

16. Uzvišeni Allah je odredio šta je dobro, a šta je zlo, i objasnio: ko naumi da ucini dobro djelo, pa ga ne ucini, Allah mu ga upiše kao da ga je i ucinio; a ko naumi da ucini dobro i ucini ga, Allah mu upiše nagradu od deset do sedam stotina puta, ili još mnogo vecu. Ko naumi da ucini loše djelo, pa ga ne ucini, Allah mu to upiše kao dobro djelo; a ko naumi da ucini loše djelo i ucini ga, Allah mu upiše samo jedno loše djelo.

17. Uzvišeni Allah kaže: "Robovi moji, Ja sam Sebi zabranio nasilje, i vama sam ga ucinio zabranjenim, pa ne cinite jedni drugima nepravdu. Robovi Moji, svi ste vi zalutali osim onoga koga Ja uputim, pa tražite da vas uputim i Ja cu vas uputiti. Robovi Moji, svi ste vi gladni osim onoga koga Ja nahranim pa tražite da vas nahranim i Ja cu vas nahraniti. Robovi Moji, svi ste vi neodjeveni osim onoga koga Ja odjenem, pa tražite da vas odjenem i Ja cu vas odjenuti. Robovi Moji, vi griješite i nocu i danju, a Ja sve grijehe opraštam pa tražite da vam oprostim. Robovi Moji, vi nikada ne možete doci do onoga što bi Meni štetu nanijelo pa da Mi naštetite; niti možete doci do onoga što bi Meni koristilo pa da Mi koristite. Robovi Moji, kada bi svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, imali srce najpobožnijeg covjeka, to ništa ne bi povecalo Moju vlast. Robovi Moji, kada biste se svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, sakupili na jedno mjesto, pa Mi svi uputili molbe i Ja udovoljio svacijoj molbi, to ne bi umanjilo Moju vlast ni koliko se umanji more kada se u njega zamoci igla. Robovi Moji, sve je do vaših djela koja vam Ja zapisujem, a potom cu vam za njih dati odgovarajucu naknadu. Pa ko zatekne dobro neka zahvali Allahu, a ko zatekne loše neka kori samoga sebe."

18. Uzvišeni Allah ce na Sudnjem danu reci:
- covjece, razbolio sam se a ti Me nisi obišao!
- Gospodaru, kako da Te obidjem kada si Ti Gospodar svjetova?
- Zar se nije razbolio taj i taj, pa ga nisi obišao? Zar nisi znao, da si njega obišao, da bi Mene našao pored njega?
- covjece, tražio sam da Me nahraniš, pa Me nisi nahranio!
- Gospodaru, kako da Te nahranim kada si Ti Gospodar svjetova?
- Zar te nije taj i taj Moj rob molio da ga nahraniš, pa ga nisi nahranio? Zar nisi znao, da si ga nahranio, da bi za to kod Mene našao nagradu?
- covjece, tražio sam da Me napojiš, pa Me nisi napojio?
- Gospodaru, kako da Te napojim kada si Ti Gospodar svjetova?
- Molio te je taj i taj Moj rob da ga napojiš pa ga nisi napojio? Zar nisi znao, da si ga napojio, da bi za to našao nagradu kod Mene?"

19. Uzvišeni Allah je rekao: "Ponos je Moja odjeca a velicina Moj ogrtac! Bacicu u vatru onoga ko Mi se bilo kojem od njih suprotstavi."

20. Vrata Dženneta se otvaraju svakog ponedjeljka i cetvrtka i oprosti se svakom robu koji Allahu ne pripisuje druga, osim covjeku koji ne govori sa svojim bratom. Tada se kaže: Sacekajte nece li se ova dvojica pomiriti! Sacekajte nece li se ova dvojica pomiriti! Sacekajte neće li se ova dvojica pomiriti!

 
Forum » Islamske Teme » Hadisi » 20 Kudsi Hadisa
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright @Svjetlost-Vjere © 2024