....:::: Sjetlost Vjere ::::....
 hadis prenosioc EBU-HUREJRE R.A - Forum
[ Updated threads · New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Islamske Teme » Hadisi » hadis prenosioc EBU-HUREJRE R.A
hadis prenosioc EBU-HUREJRE R.A
Mladi-MuslimanDatum: Petak, 18-Sep-2009, 10:35 PM | Poruke # 1
Super Level 10
Grupa: Super Administrator
Poruka: 419
Status: Offline
U hadisu koji prenosi Ebu Hurejre, r.a., Allahov Poslanik, saws, je rekao: ""Nema nijednog covjeka a da na svoj glavi nema 'hakemu' (halka za koju se vezu uzde i njima upravlja). Ta hakema je u ruci meleka. Ukolko covjek bude skroman i blag, kaze se meleku:...

"Podigni njegovu 'hakemu' (kako bi bio vedra i ponosna cela, uzdignute glave, zadobio obecan ponos i hvale dostojno mjesto), dok, ukoliko on sam pozeli da se uzdigne (da se uzdize i oholi nad drugima ljudima, da dodje do ponosa i velicine na neprimjeran nacin, putem koji nije put vjernika), kaze se meleku: "Spusti njegovu hakemu' (kako bi bio donji, ponizen i prezren)." (hadis biljeze Taberani i Bezzar)

ALLAH NECE ROBU KOJI PRASTA DRUGIMA POVECATI OSIM PONOS, A ONOME KOJI BUDE BLAG I SKROMAN RADI ALLAHA, ALLAH CE GA UZDIGNUTI! (MUSLIM)

POTVARANJE ZA BLUD CESTITIH VJERNICA

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s. rekao: "Klonite se sadam velikih grijeha! - A koji su to grijesi? - upitase ga, a on rece: -

-Pripisivanje druga Allahu,
-Sihr,
-Bespravno ubijanje onoga koga je Allah zabranio ubiti...
-Uzimanje kamata,
-Otimanje imetka sirocadi,
-Bjezanje s bojnog polja,
-Potvaranje za blud cednih i bezazlenih vjernica."

Imam Munziri biljezi jedan slucaj, vezan za potvaranje za blud cednih vjernica. Desilo se to u vrijeme imama Malika r.a. Naime, jedna zena je umrla, i stavlejna je u gasulhanu (mjesto gdje treba biti obavljeno kupanje mrtvaca). Ljudi su pozvali jednu zenu koja se bavila gasuljenjem, da je ogasuli. Nakon sto je usla i pocela sa gasuljenjem, rekla je toj mrtvoj zeni: "Puno si ti zinaluka ucinila." Ona je to rekla onako od sebe, bez dokaza.

I kada je, nakon toga, dotakla njeno tijelo, ruka joj se zalijepila za tijelo mejta (mrtvaca). Nije se mogla nikako odlijepiti. Zatim su ljudi poceli razmisljati sta da ucine. Da li da odsijeku zeninu ruku ili dio tijela mrtve osobe. Zovnuli su imama Malika, kao 'alima (ucenjaka), da rijesi slucaj. Kada je imam Malik dosao, upitao je ovu zenu: "Sta si joj rekla kada si prisla?" Ona mu odgovori da je rekla to i to. Imam Malik rece: "Udarite je 80 udaraca, jer je potvorila vjernicu!" I tako brojeci udarce, kada su dosli do 80-og udarca, njena ruka se odlijepila od tijela mrtve zene.

Ovo je jedan interesantan primjer, kako Uzviseni Allah, na jedan poseban nacin, stiti svoje iskrene robove. Nakon ovog slucaja, nastala je poznata recenica: "Niko se ne pita za fetvu, dok je imam Malik u Medini."

 
Forum » Islamske Teme » Hadisi » hadis prenosioc EBU-HUREJRE R.A
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright @Svjetlost-Vjere © 2024