....:::: Sjetlost Vjere ::::....
 Da li želiš da te Uzvišeni Allah voli? - Forum
[ Updated threads · New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Islamske Teme » Ahlak » Da li želiš da te Uzvišeni Allah voli?
Da li želiš da te Uzvišeni Allah voli?
Mladi-MuslimanDatum: Utorak, 01-Dec-2009, 11:21 AM | Poruke # 1
Super Level 10
Grupa: Super Administrator
Poruka: 419
Status: Offline
Nema sumnje da svaki razuman čovjek, čije je srce ispunjeno imanom, želi biti jedan od onih koje Allah voli.Ali, da li smo uzeli u obzir (sebebe) uzroke kako bi nas Allah zavolio? Da li se trudimo i činimo dobra djela kako bismo dospjeli do te deredže da nas Allah voli, ili su to samo puste želje neradnika?Nije čudno da se Allah, s.v.t., voli jer On to zaslužuje, jer je On taj koji nas je stvorio i podario nam neizmjerne blagodati, ali je čudo da On Uzvišeni voli Svoje robove.

Nije čudno da slabašan voli Silnog, niti da stvorenje voli Stvoritelja, nego da Stvoritelj nebesa i Zemlje voli slabašno stvorenje.
Kaže Uzvišeni Allah, dž.š.:
''O vjernici, ako neko od vas od svoje vjere otpadne – pa, Allah će sigurno umjesto njih dovesti ljude koje On voli i koji Njega vole...'' El-Maide, 54.

Prvo što je Allah, s.v.t., spomenuo jeste da će ih On voljeti.
Zaista su se za Allahovu ljubav i naklonost natjecali i žrtvovali iskreni i oni koji su imali jasan cilj u svom životu.
Jedne prilike Allahov Poslanik, alejhis-selam, obznanio je ashabima radosnu vijest:
''Sutra ću predati bajrak čovjeku kojeg vole Allah i Njegov Poslanik i koji voli Allaha i Njegova Poslanika'', pa se kod svakog od prisutnih pojavila želja da on bude taj kome Allahov Poslanik, a.s., svjedoči ljubav od Allaha i Njegova Poslanika.
Sutradan su svi ustreptalih srca gledali ko je taj sretnik kome će se dati bajrak, pa je Allahov Poslanik upitao: ''Gdje je Alija ibn Ebi Talib?'' Znači, taj sretnik bio je Alija, radijallahu anhu.
Allah nam u Kur`anu govori kako voli Musaa, alejhis-selam:
''I na tebe sam bacio ljubav od Mene i da rasteš pod okom Mojim.'' (Taha, 39.)

Kaže Ibn Abbas u tefsiru ovog ajeta: ''Allah ga je zavolio i učinio ga je voljenim kod ljudi.''

Tako ga je Allah, s.v.t., izbavio iz svih nedaća i spasio od svih smicalica koje su mu pripremane.
Kada pogledamo život Musaa, alejhis-selam, od samog njegovog rođenja, vidjet ćemo da je bilo puno iskušenja, pa tako dok je još bio dojenče, Allah, s.v.t., naređuje njegovoj majci da ga stavi u kovčeg i spusti u more, koje ga nosi Allahovom naredbom do faraonovog dvora na kojem se odgaja upravo pred očima najvećeg silnika i naredbodavca Musaovog ubistva.
Šta je to to je izbavilo Musaa, alejhis-selam, od faraonovog noža? Uistinu to je ta Allahova ljubav prema njemu.

UZROCI ALLAHOVE LJUBAVI

U Allahovoj Knjizi i u Poslanikovim hadisima spomenuti su razlozi Allahove ljubavi.
Neki od tih razloga su sljedeći:

1.TAKVA – BOGOBOJAZNOST
''A jest! Samo onoga ko obavezu svoju ispuni i bude bogobojazan Allah voli.'' (Ali Imran, 76.)

2.TEVEKKUL – OSLONAC NA ALLAHA
Kaže Allah, dž.š.:
''A kada se odlučiš, onda se pouzdaj u Allaha, jer Allah zaista voli one koji se uzdaju u Njega.'' (Ali Imran, 159)

3.SABUR (STRPLJIVOST) KOJI SE DIJELI NA:
-sabur u pokornosti Allahu,
-sabur od činjenja grijeha,
-sabur na iskušenjima koja zadese čovjeka
Kaže Uzvišeni Allah:
''A koliko je bilo vjerovjesnika uz koje su se mnogi iskreni vjernici borili, pa nisu klonuli zbog nevolja koje su ih na Allahovom putu snalazile, i nisu posustajali niti se predavali, a Allah voli strpljive – saburljive.'' (Ali Imran, 146)

4.PRAVEDNOST
Pravda prema svim ljudima, uglednim i slabašnim, bogatim i siromašnim, prema muslimanima i prema nemuslimanima.
Kaže Allah, s.v.t.: ''A ako im budeš sudio, sudi im pravo jer Allah voli pravedne.'' (El-Maide, 42.)

5.TEVBA – POKAJANJE
Puno se kajati Allahu za učinjene grijehe i tražiti oprosta za to i ne vraćati se činjenju istih.
Kaže Allah s.v.t.:
''Allah zaista voli one koji se često kaju i voli one koji se mnogo čiste.'' (El-Bekare, 222)

6.SLIJEĐENJE PRAVOG PUTA – KUR'ANA I SUNNETA
Slijeđenje Poslanika, alejhis-selam, i upute s kojom je došao u svim sferama života.
Kaže Uzvišeni Allah:
''Reci: ako Allaha volite, mene slijedite, i vas će Allah voljeti i grijehe vam oprostiti! A Allah prašta i samilostan je.'' (Ali Imran, 31)

7.OBAVLJANJE NAFILA
Nakon što se izvrše farzovi, puno činiti nafile.
Kaže Uzvišeni Allah u hadisi-kudsijju koji prenosi Ebu Hurejre od Allahovog Poslanika, s.a.v.s.: Kaže Uzvišeni Allah:
''Ko neprijateljuje sa Mojim dobrim robom – evlijom – Ja sam mu obznanio rat; ničim mi se Moj rob ne može bolje približiti kao sa nafilama, a Moj rob će mi se približavati nafilama sve dok ga ne zavolim…'' (bilježi El-Buhari)

8.ZUHD – SKROMNOST NA DUNJALUKU
Kaže Poslanik, alejhis-selam:
''Budi skroman na dunjaluku, pa će te Allah voljeti, kloni se onog što je kod ljudi, voljet će te ljudi.'' (Ibn Madže, hadis je hasen.)

ZNAKOVI ALLAHOVE LJUBAVI PREMA STVORENJIMA

1. Ispravno postupanje u svim situacijama
- daleko je od svega što Allah Uzvišeni ne voli.

2.Uslišavanje dova kod Allaha, s.v.t.

Kaže Uzvišeni u hadisi-kudsijjju:
''Ničim mi se bolje Moj rob ne može približiti kao sa onim što sam Mu kao farz propisao, a Moj rob će Mi se približavati sve dok ga ne zavolim, a kad ga zavolim, bit ću njegov sluh kojim sluša, vid kojim gleda, ruka kojom uzima, noga kojom hoda; pa ako šta od Mene zatraži, dat ću mu, a ako kod Mene zatraži utočište, zaštitit ću ga.'' (El-Buhari) Tj. neće slušati osim što Allah voli, niti će gledati ono to On ne voli, neće svojom rukom uzimati haram, niti će sa svojom nogom koračati ka haramu.

3.Bit će prihvaćena njegova djela i riječi

Kaže Poslanik, alejhis-selam:
''Kada Allah zavoli roba, pozove Džibrila pa mu kaže: 'Zaista Ja volim tog i tog roba pa ga i ti zavoli',pa ga zavoli Džibril, a zatim Džibril pozove stanovnike nebesa pa im kaže: 'Allah je zavolio tog i tog roba pa ga volite',pa ga zavole, a zatim bude prihvaćen među ljudima na Zemlji.'' (Muttefekun alejhi)

Stoga, tražimo put ka Allahovoj ljubavi kroz ibadete koje nam je On propisao kako bismo bili od sretnih na dunjaluku i ahiretu.
Kaže Uzvišeni: ''Ja ću sigurno oprostiti onome ko se pokaje i uzvjeruje i dobra djela čini, i koji zatim na Pravom putu ustraje.'' (Taha, 82)

I na kraju, svaka zahvala pripada samo Allahu, dž.š.

 
Forum » Islamske Teme » Ahlak » Da li želiš da te Uzvišeni Allah voli?
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:


Copyright @Svjetlost-Vjere © 2024